Eksport yoki import uchun yuk bojxona deklaratsiyasini (GTD) tayyorlash va topshirish. Foydalanuvchilar uchun
Eksport yoki import uchun yuk bojxona deklaratsiyasini (GTD) tayyorlash va topshirish
2016 yil 6 aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan №2773 raqamli yuk bojxona deklaratsiyasini to'ldirish tartibi bo'yicha ko'rsatmalar talablariga muvofiq GTDni to'ldirish bo'yicha tushuntirishlar. «INFINITY INTERTRADE» 2016 yil 21 apreldan kuchga kirgan yuk bojxona deklaratsiyasini to'ldirish tartibi bo'yicha ko'rsatmalar (reg. №2773 06.04.2016 yil) (keyingi matnda – Ko'rsatma) amaliyotda GTDning ayrim grafiklarini to'ldirish tartibi bo'yicha ba'zi savollar tug'dirdi.
Ushbu savollarga javob berish, Ko'rsatmaning amaliyotda yagona qo'llanilishini ta'minlash va GTD grafiklarini to'ldirishda kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xatoliklar va kamchiliklarning oldini olish maqsadida, quyida GTDni to'ldirish bo'yicha ba'zi tushuntirishlar keltirilgan.

Оформление и подача грузовой таможенной декларации (ГТД) на экспорт или импорт для физических лиц
Пояснения по заполнению ГТД в соответствии с требованиями Инструкции о порядке заполнения грузовой таможенной декларации, зарегистрированной в Министерстве юстиции Республики Узбекистан за № 2773 от 6 апреля 2016 года. «INFINITY INTERTRADE» В связи с вступлением в силу с 21 апреля 2016 года Инструкции о порядке заполнения грузовой таможенной декларации (рег. № 2773 от 06.04.2016 г.) (далее по тексту – Инструкция) на практике возникают некоторые вопросы о порядке заполнения отдельных граф ГТД.
В целях ответа на эти вопросы, обеспечения единообразного применения Инструкции на практике, предотвращения в последующем возможных ошибок и недостатков при заполнении граф ГТД ниже приводятся некоторые пояснения по заполнению ГТД.