Eksport yoki import uchun yuk bojxona deklaratsiyasini (GTD) tayyorlash va topshirish. Foydalanuvchilar uchun
Eksport yoki import uchun yuk bojxona deklaratsiyasini (GTD) tayyorlash va topshirish
2016 yil 6 aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan №2773 raqamli yuk bojxona deklaratsiyasini to'ldirish tartibi bo'yicha ko'rsatmalar talablariga muvofiq GTDni to'ldirish bo'yicha tushuntirishlar. «INFINITY INTERTRADE» 2016 yil 21 apreldan kuchga kirgan yuk bojxona deklaratsiyasini to'ldirish tartibi bo'yicha ko'rsatmalar (reg. №2773 06.04.2016 yil) (keyingi matnda – Ko'rsatma) amaliyotda GTDning ayrim grafiklarini to'ldirish tartibi bo'yicha ba'zi savollar tug'dirdi.
Ushbu savollarga javob berish, Ko'rsatmaning amaliyotda yagona qo'llanilishini ta'minlash va GTD grafiklarini to'ldirishda kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xatoliklar va kamchiliklarning oldini olish maqsadida, quyida GTDni to'ldirish bo'yicha ba'zi tushuntirishlar keltirilgan.

Preparation and Submission of Cargo Customs Declaration (GTD) for Export or Import for Individuals
Professional Preparation and Submission of Cargo Customs Declaration (GTD) for Export or Import for Individuals
Explanations on filling out the GTD in accordance with the requirements of the Instruction on the procedure for filling out the cargo customs declaration, registered with the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan No. 2773 dated April 6, 2016. «INFINITY INTERTRADE» Due to the entry into force on April 21, 2016, of the Instruction on the procedure for filling out the cargo customs declaration (reg. No. 2773 dated 06.04.2016) (hereinafter referred to as the Instruction), some questions have arisen in practice regarding the procedure for filling out individual fields of the GTD.
In order to answer these questions, ensure uniform application of the Instruction in practice, and prevent possible errors and deficiencies in filling out the GTD fields in the future, some explanations on filling out the GTD are provided below.